+48 720 745 201

O kolorach, czyli jak przygotować stylizacje? | Poradnik cz. 3/7

O kolorach, czyli jak przygotować stylizacje? | Poradnik cz. 3/7
January 21, 2019 Mikołaj Tesla
In PORADNIK

Na dobre zdjęcie składa się wiele różnych czynników, natomiast jednym z najważniejszych zawsze będzie dobór kolorów. Oczywiście zawsze możemy sobie ułatwić życie i zrobić zdjęcia czarno-białe, te zwykle wyglądają bardzo dobrze. Ale kiedy chcesz dodać, czegoś ekstra – dobrze dobrany kolor potrafi zrobić bardzo wiele.

W tej części poradnika znajdziesz praktyczne informacje o tym, jak dobrać do siebie ubrania, makijaż oraz dodatki, aby Twoja sesja w Thought-o-Grapii była olśniewająca!

Jasne, czy ciemne?

Jest jedna prosta zasada, jeśli chodzi o tonację – jasne powiększa, ciemne pomniejsza. Dlatego dobierz elementy adekwatnie do Twojej sylwetki. Małe niedoskonałości możemy wyeliminować w postprodukcji, ale te większe możemy ukryć w naturalny sposób jedynie odpowiednio dobranym ubraniem.

Z powodu perspektywy pozbawionej głębi – obiektyw nieco poszerza sylwetkę i twarz. Zwykle jesteśmy w stanie ten efekt zneutralizować w postprodukcji, ale weź to pod uwagę dobierając stylizację.

Jeśli chodzi o twarz – jest dużo prościej, ciało wymaga więcej pracy, aby wyglądało to dobrze. Dlatego dobrze jest świadomie przygotować stylizację tak, aby wyeksponować Twoje najmocniejsze strony i ukryć te mniej pożądane.

Warto także zachować poszczególne stylizacje w jednej tonacji. Albo wszystko jasne, albo wszystko ciemne i wtedy dodać jeden akcent, który się wyróżni na tle reszty. Na przykład biżuterię, obrazek na koszulce, owoce, gadżety, etc.

Jakie kolory pasują do mnie?

Mamy 4 podstawowe typy urody, czyli Zima, Wiosna, Lato, Jesień.

Ponieważ nie ma sensu dublować materiałów – na stronie Poradnik Zdrowie jest quiz oraz opis rekomendowanych kolorów. Warto zweryfikować wyniki quizu z opisami poszczególnych typów urody.

Sprawdź swój typ urody >>

Dla uproszczenia tylko – jakie kolory są rekomendowane.

Typy urody: wiosna

Zalecane kolory: kremowa biel, jasna zieleń, jasny niebieski, jasny brąz, jasny fiolet, brzoskwiniowy, oliwkowy, ale również mocna czerwień. Wiosna powinna natomiast unikać zimnych kolorów: czerni, granatu, czystej bieli, ciemnego brązu.

Typ urody: lato

Zalecane kolory: pudrowy róż, błękit, popiel, brąz, kawa z mlekiem, czerwień, delikatna zieleń, delikatny fiolet, mleczny biały, oliwkowy. Osobie w typie lato nie zaleca się noszenia czarnych i jaskrawo kolorowych ubrań.

Typ urody: jesień

Zalecane kolory: rudy, brązowy w różnych odcieniach, czerwień, oliwkowy, ceglasty, ecru, złoty, morelowy, zieleń. Jesień nie powinna za to wybierać koloru różowego.

Typ urody: zima

Zalecane kolory: czarny, srebrny, czysty biały, bordowy, grafit, granat, ciemna śliwka, fiolet. Zimy powinny natomiast unikać barw ciepłych – złotego, rudawego.

Oczywiście typy urody oraz zalecane kolory dotyczą tak samo kobiet, jak i mężczyzn.

Jak łączyć ze sobą kolory?

Zasady odnośnie łączenia kolorów są dosyć proste i sprawdzą się tak samo w przypadku mieszkania, jak i ubrania. Świetnie ilustruje to ten krótki filmik.

Najprostsze opcje kolorystyczne, które masz do dyspozycji:

  1. Wszystko jasne.
  2. Wszystko ciemne.
  3. Wszystko w ciepłej tonacji kolorów.
  4. Wszystko w zimnej tonacji kolorów.
  5. Wszystko w różnych tonacjach jednego koloru.
  6. Wszystko w kolorach przylegających do siebie na kole.
  7. Wszystko w kontrastujących kolorach (naprzeciwko siebie na kole).

Każdy z tych wzorców możesz dodatkowo wzmocnić jakimś akcentem, na przykład biżuterią.

Dodatkowo, jeżeli chcesz się pobawić kolorami i ich doborem – tutaj znajdziesz znakomite narzędzie od Adobe, żeby dobrać odpowiednie kolory do siebie według jednego z wzorców powyżej.

Koło kolorów >>

Jak dobrać makijaż?

Znasz już swój typ urody, wiesz w jaki sposób połączyć rekomendowane kolory – teraz teoretycznie najtrudniejsza rzecz, czyli makijaż. I tutaj mam dla Ciebie niespodziankę. Ponieważ jesteśmy w stanie zwykle dodać go w postprodukcji – do sesji zdjęciowej wystarczy nam lekki makijaż.

Trochę szminki, kreska, może jakieś delikatne cienie. Całą resztę – o ile nie mamy jakiejś nietypowej perspektywy, albo włosów zachodzących na twarz – jesteśmy w stanie dorobić w postprodukcji.

Tak wyglądało zdjęcie bez żadnej obróbki.

Tak wygląda zdjęcie po obróbce kolorystycznej oraz dodaniu makijażu w postprodukcji.

Dlatego właśnie do sesji zdjęciowych wystarczy nam lekki, prosty makijaż, który jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z porad dotyczących kolorów, a resztą zajmiemy się już w komputerze.

Różnicę robi jedynie – jeżeli nagrywamy wideo. Wtedy to, co jest – będzie tym, co odbiorca zobaczy na ekranie. Natomiast zwykle nie potrzeba nam niczego, ponadto, co jesteś w stanie zrobić samodzielnie, w oparciu o podstawową wiedzę o Twoim typie urody oraz łączeniu ze sobą kolorów.

W przypadku facetów w ogóle nie mamy tego problemu. Tutaj w najlepszym wypadku będzie potrzebne trochę pudru, żeby twarz się mniej świeciła i mamy sprawę załatwioną.

Jaką fryzurę dobrać?

Z fryzurą zawsze jest ten problem, że niewiele da się z nią później zrobić w postprodukcji. Ważne, żeby świeża fryzura odleżała. Zaraz po strzyżeniu zwykle nie daje optymalnego efektu. Dlatego, jeżeli planujesz wybrać się do fryzjera – zrób to przynajmniej 1-2 tygodnie przed sesją.

W przypadku kobiet – optymalna sytuacja to taka, gdzie mamy do dyspozycji kilka możliwości upięć oraz naturalnie, rozpuszczone włosy. Możesz je też zakręcić, albo możemy na koniec sesji pójść w efekt mokrych włosów.

Idealnie jest, kiedy możemy je ułożyć tak, żeby się nie rozstępowały. Poprawianie odstających włosów w postprodukcji jest dość czasochłonne i nie należy do jakichś szczególnie ciekawych zajęć.

Jedną rzecz, którą z kolei na pewno możemy zrobić w postprodukcji – to możemy zwykle zwiększyć trochę objętość włosów. Co w przypadku rozpuszczonych włosów u kobiet – zawsze dodaje nam kilka dodatkowych punktów do efektu wow na ukończonym zdjęciu.

Jaki typ ubrań wybrać?

Przede wszystkim wybierz takie ubrania, w których czujesz się dobrze. Takie, w których wiesz, że dobrze wyglądasz. Coś na co dzień, coś bardziej zmysłowego i coś elegancko-biznesowego to taki optymalny zestaw dla kobiet. Dla mężczyzn wystarczy wersja codzienna i elegancka. Do tego jakieś dodatki, czy biżuteria, która pasuje do reszty i będzie super.

Jeżeli brakuje Ci rzeczy w szafie, zawsze możesz wyskoczyć do sklepu z używaną odzieżą, pożyczyć coś fajnego od koleżanki, albo wynająć coś w sklepach, które oferują wynajem ciuchów.

Wiem, że styliści robią często też w ten sposób, że kupują coś tylko na sesję, po czym zwracają towar do sklepu. Osobiście polecam robić takie rzeczy z dogadanymi sklepami i wtedy udostępnić im zdjęcia jako formę reklamy lub po prostu oznaczyć ich w social mediach – wtedy wszyscy są zadowoleni i mają z tego korzyść.

Natomiast przede wszystkim wybierz to co lubisz, w czym czujesz się dobrze i komfortowo. Nawet jeśli ostatecznie nie użyjemy zdjęć w danej stylizacji – to będzie ona świetną okazja, żeby zacząć i pomóc się Tobie rozkręcić.

Ściągając, zakrywaj

Zawsze lepiej jest mieć do dyspozycji na planie więcej zakrytego z możliwością kreatywnego odkrycia, niż odkrytego bez żadnej innej opcji. Dlatego różnego rodzaju szale, sukienki, kawałki materiału, nawet pościel czy płaszcze sprawdzą się tu znakomicie, jako urozmaicenie obrazu.

Pamiętaj, że zdjęcia to przede wszystkim gra wyobraźni. Jeśli mamy bieliznę na zdjęciu, to zwykle chcemy coś, co ją okryje, aby urozmaicić obraz. Dać przestrzeń do zabawy. A przede wszystkim nie odkrywać wszystkiego – lecz pozostawić nieodkryte w wyobraźni odbiorcy.

Dzięki temu efekt jest, wbrew pozorom, znacznie silniejszy. A przede wszystkim – znacznie mniej narusza granicę Twojej intymności. Co moim zdaniem jest kluczowe, także po to, żebyś czuła się komfortowo w trakcie sesji.

Dyskomfort widać na zdjęciach od razu. Oczywiście uwaga może być od niego wtedy odciągnięta atrakcyjnym ciałem.

Jednak naszym celem nie jest stwarzanie iluzji, ale pokazanie prawdziwej magii. A ona zawsze płynie z wewnątrz…

Chcesz się przygotować do sesji zdjęciowej? Skorzystaj z naszego poradnika i zamów swoją sesję w Thought-o-Graphii!

Nie wyglądam dobrze na zdjęciach” – obalamy największy mit fotografii | Poradnik cz. 1/7 >>

Co Warto Wiedzieć Przed Sesją Zdjęciową? | Poradnik cz. 2/7 >>

O kolorach, czyli jak przygotować stylizacje? | Poradnik cz. 3/7 >>

Jak znaleźć dobry balans, między pozowaniem, a naturalnością? | Poradnik cz. 4/7 >>

Sesja zmysłowa – co warto wiedzieć? | Poradnik cz. 5/7 >>

Lista kroków do wykonania przed sesją | Poradnik cz. 6/7 >>

Jak zamówić sesję i jak pomóc innym dzięki temu doświadczeniu? | Poradnik 7/7 >>